Ev Satın Alırken İşinize Yarayacak İpuçları

Gayrimenkul satın almak, detaylı bir araştırma sürecinden sonra karar verilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçte ev satın alırken işinize yarayacak ipuçlarına bakmak sizi daha emin adımlar atmaya yönlendirecektir.

 

Size uygun ev nasıl bulunur?

Sabırlı ve titiz bir araştırma uygun ev için gerekli bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. Bu aşamada almak istediğiniz konumdaki ev alım ve satım fiyatları hakkında ön bilgi edinmek için gayrimenkul piyasasını bir süre takip etmeniz gerekecektir. Gayrimenkul ilanlarından yararlanabileceğiniz gibi bu süreci daha hızlı ve işinde profesyonel bir ekip aracılığıyla atlatmak size zamandan büyük ölçüde tasarruf ettirecektir. Emlak danışmanlığı hizmeti sunan şirketler ile anlaşarak riskleri ortadan kaldırabilir yine bu gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren firma ile tüm prosedür işlemlerini hızlandırabilirsiniz.

Size uygun ev nasıl bulunur? - Ev satın alma
Size uygun ev nasıl bulunur? – Ev satın alma

Evin fiyatını ne belirler?

Emlak şirketleri, gayrimenkul ilanları ya da eş dost aracılığı ile satın alacağınız evin lokasyonu fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Yerin merkeze olan mesafesi, ulaşım araçlarının mevcudiyeti, sosyal tesislerin varlığı lokasyonun en önemli unsurlarıdır. Evin konumu haricinde yaşı, metrekaresi, inşaat durumu ve inşaat kalitesi, hangi deprem kuşağında yer aldığı, sağlamlığı, teknik nitelikleri fiyatı belirleyen unsurları oluşturur.

 

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?
Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Fiyatı belirleyen unsurlar ev satın alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  1. Ulaşım kolaylığı ( Otobüs, minibüs, tren, metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakınlığı) ve özel araç var ise park yeri imkanı
  2. Cafe, restoran, alışveriş merkezi gibi sosyal yaşam alanlarına yakınlığı
  3. Hastane, okul, iş yeri yakınlığı
  4. Mahalle ve komşuların sizin için önemi
  5. Binanın yaşı, depreme dayanıklılığı
  6. İnşaatın yapısı
  7. Metrekaresi, oda sayısı
  8. Evin güneş yönü, balkon ve teras varlığı
  9. Isıtma yöntemi
  10. Site ise aidat ücreti gibi unsurlar sizin fiyat-performans ve beklentileriniz doğrultusunda öncelik vermeniz gereken nitelikleri oluşturur.

 

Ev için ödeme yöntemleri

Bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda satın almaya karar verdiğiniz eviniz için ödeme yöntemlerini, birikim yaptığınız para ve bankalardan alacağınız konut kredisi oluşturabilir. Konut kredisi alabilmek için düzenli bir gelirin olduğu işe sahip olmanız gerekir. Kira öder gibi satın aldığınız konutun borcunu ödemek çoğu ailenin uyguladığı bir ödeme yöntemidir.

Ev satın alırken işinize yarayacak ipuçları ile sizin için uygun bütçede bir evi bir emlak ofisi aracılığı ile bulabilir. Ev alırken dikkat edilmesi gereken kriterler ile sizin için en doğru eve yatırım yapabilirsiniz. Bu süreçte İkram Gayrimenkul olarak profesyonel ekibimiz ile yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.